Franta Vlček


Jak jsem přišel k houslím já ...

Poprvé jsem vystoupil před lidmi v Čé-eS-Té-eM (Československé soutěži tvořivosti mládeže ) v ZDŠ Radonice u Kadaně se sólovým zpěvem a umístil se jako druhý, což spolužáku 2.třídy Pavlu Šímovi do smrti nezapomenu. Moje "Já sa dycky vohlídám" bylo jistě mužnější výkon než jeho "Když jsem plela len". Dodnes nevím, proč měl na sobě myslivecký obleček! Když mi bylo čtrnáct, dostal jsem od babičky pod stromeček kytaru. Na gymplu jsem s ní pak pidlal doprovod v country skupině Greenstars, později Konečná 73 (svalnatí hoši dole).
Zleva:  
Bob-Vlastík Valer,  Jarda-Brzda-Franta Kovářík, Eiffel-Sklenář-Franta Vlček,  Šerif Mílek-Milan Mrázek

Scházíme se dodnes jako Konečníci ještě s dalšími kamarády nejmíň jednou do roka; v posledních letech u Jardy-Brzdy-Franty Kováříka v Albeři u Jindřichova Hradce. V hospodě u Pelců Vám dosvědčí, že to ještě docela umáčknem.

Vpravo: ... jsme zrovna na čerstvým vzduchu
Vlevo : ... šerifův nočník
Na vejšce v Žilině, jsme hráli v duetu s Tomášem Ondřichem. V té době mně říkali Sklenář. Tam vznikly písničky Romadůr, Evrgrín, Stolička, Polykám potichu a písničky s texty mého dlouholetého kamaráda Milana Dvořáka, k němuž musím dodat odbočku.

Na jedné akci jsme se seznámili s Honzou Malinou, který dělal manažéra brněnské skupině Hráči (uprostřed nejen postával :-), ale s námi už i zpíval Martin Vlček). J.Malina nám tehdy dal adresu na „jakéhosi“ Milana Dvořáka...Jak se ukázalo - toho M.Dvořák, kterého zasvěcení znají jako výborného

tlumočníka ruštiny a angličtiny plus z týchž jazyků i překladatele.  A nejen překladatele, i interpreta písní Vysockého, Galiče, Okudžavy, Matvějevové.. (Učinkuje sám nebo s Věrou Slunéčkovou a najít ho můžete v pražské kavárně Caféidoskop, také v Balbínově poetické hospůdce v pořadu Bulat Okudžava - Putování diletatntů ). V mladém tom věku, kdy jsme se takto zprostředkovaně poznali, Milan ještě hrál se skupinou Havrani. Napsali jsme mu  s Tomášem dopis a poslali něco písniček a to ho vyprovokovalo, že nám naoplátku nadělil hromádku svých textů. Pár jich přibalil speciálně pro nás. Vznikly tak mnou zhudebněné Borovice, Zlatá svatba, Moje žena Milena, Ahoj slunce!    Mezitím skončila vejška a přišlo bolestné rozloučení s Tomášem, neb jsme šli každý do jiného kouta republiky.

K dalším Milanovým textům dodal o něco později hudbu i otec – fotřík – Franta - tedy Fr.Vlček starší:
22 párů koní
, Jitrnice mořská panna, Rybízy, Vrána a kladivo, Anketa Studia mladých, Ze života,
píseň společná Čmelák, o níž se s otcem hádáme, kdo udělal důležitější část… Krátce jsem hrál sám, potom v rodinném seskupení - duetu - Franta a Karen Pil jsem kávu, Sousedská;  pak v triu, a to po čase přineslo do repertoáru nejen další písně - fotříkovy - Kanálové blues, Mám zlý žal, Všechny ženy, ale i hádky. Následoval rozchod - k úlevě všech.

Pak rok nebo dva jsem si dal pauzu, až zapracovala náhoda - rozbil jsem si koleno a musel si asi měsíc zamarodit. Napsal jsem pár textů a písní. Zlomová byla Kancelářská zápletka, která se líbila a vtáhla mne i s dalšími novými písničkami zase zpět ke hraní.


Od té doby již jen ...

 
...sólově

Začalo to písničkářským kláním v Jistebnici (r.84) a dále přes Jirku Čáru Hantla a Karla Cimburu Vidimského do klubu v Polské   ( zde např. fotem zdokumentován Cimburův nápad střídací duo Zívl" – Zíchová-Vlček).

Nejvýživnějším obdobím muzicírování a obdobím, na které rád vzpomínám, byly pro mne víc než dvě sezóny hostování v útercích Tonyho Linharta plus Pacifiku a nezapomenutelného Wabiho Ryvoly na Malé scéně v Praze na Výstavišti (bohužel nemám jedinou fotku!). A pak přátelství a slastné roky s Krychlí - dle abecedy: s Vláďou Dobešem, Honzou Houškou, skupinou Humbuk (Luboš,Mirko,Pavel), Milanem Jablonským (krychlím to duchovním otcem) a Frantou Kaslem, Pepou Kvasilem, Michalem Knéblem, Jirkou Zipem Suchým. V roce 1990 jsme s krychlováním skončili. Ještě dovolte sousto pro pamětníky.

Tohle jsem totiž našel v archívu z několika turné Krychle ve Smiřicích roku.... Sorry, že jsem tam pořád já a já a já...... Jiná fota totiž nevlastním

 Ani rok bez ... KRYCHLE !!!!
Franta a Milan
Pak roky bez Krychle. Až do doby než po nějakých letech zapracoval Jirka Zip Suchý. Rozhoupal Milana Jablonského a většinu z nás dal opět dohromady. Našel nám Salmovskou literární kavárnu a vymyslel "poslední čtvrtky v měsíci"; Milan naslinil tužku, my oprášili písničky a od roku 1999 jsme si začli opět hrát. Ve 2001 jsme se za Jirkou Hrdinou - vedoucím kavárny - přestěhovali do Balbínovy poetické hospůdky, kde si to s Krychlí  "kutálíme" svými posledními čtvrtky pořád dál. Zatím co Jirka Zip si dal pauzu, naši chátrající sestavu postupně omladili zdatní mladíci - Petr Jablonský, Jeroným Lešner, Arnošt Frauenberg, Petr Sedláček a ... Bob Mylan, na které si možno, stejně jako na ostatní z Krychle v textu ztučnělé, dle vůle chutě dolehorevlevovpravokliknout...
http://pocitadlo.netway.cz/malůvky